Quick contact info

Introducing a truly professional WordPress theme built to last! We developed Wilmër for all construction & architecture sites.

icon_widget_image Monday-Friday: 9am to 5pm; Satuday: 10ap to 2pm icon_widget_image 7300-7398 Colonial Rd, Brooklyn, NY 11209, USA icon_widget_image + (123) 1234-567-8900 + (123) 1234-567-8901 icon_widget_image wilmer@qodeinteractive.com wilmer2@qodeinteractive.com

Batis’in Kahvesi Hayata Dönüyor

Urla İskele’de bir döneme tanıklık eden tarihi yapı, aslınauygun restore ediliyor. 2010’da hizmete açılması planlanıyor.

Seferis, anılarında anlatıyor
URLA’NIN İskele Mahallesi’nde tarihe tanıklık eden nadir yapılardan biri olan ve “Batis’in Kahvehanesi” olarak bilinen taş bina, ayağa kaldırılacak. Nobel Ödüllü şair Yorgo Seferis’in 7 yaşındayken önünde fotoğraf çektirdiği ve anılarında yer verdiği yapı, sahipleri tarafından aslına uygun restore ettirilecek. Çalışmaları üstlenen MŞB İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Mustafa Şafak, şu bilgileri verdi:

Butik otel olabilir

“BİNANIN kullanılabilecek, kütük ve taş gibi malzemeleri fotoğraflanarak söküldü. Bir tek, sağlam kalan cephe bırakıldı. Temel sağlamlaştırılması yapıldı, duvarlar örülmeye başlandı. Birebir aynı binayı yapıyoruz. Santim santim ilerliyoruz. 2010’un sonuna doğru tamamlamayı planlıyoruz. Üst katı, 10 odalı apart otel olarak turizme hizmet verebilir. Alt katı da Rum meyhanesi ya da kafe…”

 
 Tüccarların buluşma yeriydi

ARAŞTIRMACI Ayla Savaş Bakır: Bina, 19’uncu Yüzyıl’a ait Osmanlı liman yapılarından biri. Alt katı dükkan, üst katı ise konut olarak kullanılan yapı, kemerli yapısıyla dikkat çekiyor. Bu da bize o dönemin mimarisi hakkında önemli bilgiler veriyor. İskele Mahallesi, o yıllarda bir ticaret merkeziydi. Batis’in kahvehanesinin, bu noktada bir buluşma yeri, İskele’nin sosyal mekanı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/ege/batis-in-kahvesi-hayata-donuyor-1069914